„Sport bez diety, jest jak sex bez kobiety”

No i chyba tak jest 😉 Aby w pełni wykorzystać swój potencjał, aby mieć pewność, że nasz wytrenowany „bolid” dostanie wystarczająco dobre paliwo, należy zwiększyć swoją świadomość w zakresie diety. 

Z myślą o triathlonistach oraz biegaczach długodystansowych zorganizowane zostaną spotkania dietetyczne pod nazwą „Warsztaty dietetyczne w sportach wytrzymałościowych”. Przeznaczone są dla osób chcących podnieść swoje kwalifikacje w zakresie żywienia ze szczególnym uwzględnieniem sportów wytrzymałościowych tj. biegi długodystansowe, kolarstwo oraz triathlon. 

Cały event składać się będzie z 4 edycji:

Edycja 1—>> 25.02.2017 – Odżywianie podczas okresu przygotowania tlenowego:

To okres w którym intensywność wysiłku jest niska, skupiamy się raczej na powrocie do rutyny treningowej. Jest to doskonały moment na luźne treningi ze znajomymi czy kolegami z klubu. Jest to także czas by poprawić technikę we wszystkich dyscyplinach i poprawić ewentualne słabości i słabe punkty. Ego typu jednostki są potrzebne by w późniejszej fazie treningu organizm był w stanie dobrze reagować na cięższe jednostki treningowe. W istocie treningi w tym okresie powinny być spokojne, głownie w 1 i 2 zakresie tętna oparte na przyjemności uprawiania sportu. Ten etap powinien stanowić około 25% całości.

Edycja 2—>> 25.03.2017 – Odżywianie podczas okresu Budowania formy:

Jest to okres w którym możesz zacząć budować wytrzymałość potrzebną w sezonie startowym. Treningi w tej fazie powinny być umiarkowanie intensywne, dłuższe i coraz cięższe w miarę postępów sportowca. W okresie budowania formy ważna jest regularność. Ważniejsze jest to byś trenował regularnie na mniejszej intensywności niż realizował ciężkie jednostki treningowe co chwilę łapiąc kontuzje, infekcje czy będąc przetrenowanym. Jest to najdłuższa część planu treningowego przed sezonem i dlatego warto podzielić go na bloki 3-6 tygodniowe. Każdy ostatni tydzień cyklu powinien być najmocniejszy. Po nim powinien przyjść tydzień zejścia z objętości. Okres budowania formy powinien stanowić około 50% całego czasu treningu.

Edycja 3—>> 22.04.2017 – Odżywianie podczas okresu Bezpośrednia przygotowania startowego:

Podczas gdy Twój organizm jest już dobrze przygotowany pod względem wytrzymałości, nadszedł czas by rozpocząć pracę zdecydowanie bardziej intensywną i ukierunkowaną na konkretne zawody. Treningi w tym okresie skupiają się na bardziej specyficznych jednostkach, bardziej wymagających i zbliżonych do intensywności wyścigowej.

Ponieważ treningi w tym okresie są trudniejsze, całkowita objętość będzie mniejsza by łatwiej było o regenerację organizmu. W tym okresie warto zadbać o bardzo dobre odżywianie, odpowiednią ilość snu i odnowę biologiczną. To wszystko pozwoli Ci stanąć na linii startu silny i wypoczęty. W okresie tym warto również zacząć przyzwyczajać się do pozycji aero na rowerze i realizować specjalistyczne treningi na rowerze wyścigowym. Ten etap treningu powinien zawierać około 25% czasu treningów.

Edycja 4 —>> 13.05.2017 – Odżywianie podczas startów

Zapisy: https://warsztaty-dietetyki.evenea.pl/