W miniony weekend po raz pierwszy w Polsce odbyły się zawody zaliczane do niemal legendarnej już serii ÖtillÖ Swimrun World Series. Na imprezę nad Soliną zjechali się amatorzy wyzwań z całego kraju, a także z zagranicy. Pośród śmiałków gotowych na podjęcie pływacko-biegowej próby w Bieszczadach znalazły się dwa w całości łódzkie duety reprezentujące klub KS Celironman, a także polsko-szwedzka ekipa Xterra z Łodzianinem w składzie.

      Zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach: First Step – około 10 km dla początkujących sportowców, Sprint – 25 km dla bardziej doświadczonych oraz Marathon – 45 km dla, jak to sam organizator napisał, “prawdziwych ultrasów”.

      Nasza para mieszana – Daria Ogrodowczyk i Igor Lewandowski – zdecydowała się na środkowy dystans i jak się okazało był to świetny wybór! Łodzianie od samego początku znajdowali się w czołówce par mieszanych, a ich wyśmienita współpraca pozwoliła na wyprzedzenie kilku par pod koniec trasy i zameldowanie się na najniższym stopniu podium z czasem niewiele przekraczającym 3 godziny!

      Podobnie było z naszym męskim duetem na “królewskim” dystansie. Mateusz Fijałkowski wraz z Michałem Kosiorem zaczęli dość spokojnie, meldując się na półmetku zawodów dopiero na piątej lokacie. Druga część trasy odpowiadała im jednak zdecydowanie bardziej – znacznie dłuższe odcinki biegowe podzielone były tylko dwoma króciutkimi przeprawami wpław oraz jedną 1000-metrową z Soliny do Polańczyka. Panowie wykorzystali swoje atuty szybko awansując na trzecią lokatę, której nie oddali aż do mety! Czas końcowy jaki osiągnęli Łodzianie to 7 godzin 2 minuty i 5 sekund. Kilkanaście minut po nich, na czwartym miejscu wśród zespołów męskich dotarł duet Xterra z Robertem Chyczewskim z Łodzi w składzie.

      Warto podkreślić wspaniałą organizację zawodów, które mimo, iż była to dopiero pierwsza edycja, zostały dopięte na ostatni guzik i dopracowane w każdym calu. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną – 15.09.2018, podczas której spodziewają się co najmniej podwojenia liczby uczestników.

      Z pozostałych osiągnięć zawodników z Województwa Łódzkiego w sobotę na starcie Mistrzostw Świata Ironman 70.3 stanęła Iza Sobańska z Drużbic. Zawody odbyły się w USA w miejscowości Chattanooga. Ekstremalnie trudne warunki sprawiły wiele problemów nie tylko amatorom, ale i zawodnikom kategorii PRO, dlatego 25 miejsce Izy w bardzo mocno obsadzonej kategorii wiekowej 18 – 24 należy postrzegać jako spore osiągnięcie i dobry prognostyk przed kolejnymi startami.