Triathlon Łódź: Dziś chciałbym bliżej przedstawić postać Krzysztofa Wolskiego, która nie jest obojętna ani dla historii łódzkiego triathlonu, a nawet światowego quadrathlonu!

Krzysztof Wolski: Cieszę się Mateusz, że wpadłeś na pomysł odkurzenia kawałka historii łódzkiego triathlonu. Zmotywowałeś mnie do przejrzenia mojego triathlonowego archiwum – wyników, zdjęć, wspomnień…
Przewertowałem kilkukrotnie wszystkie triathlonowe „skarby” skrupulatnie zbierane od czasu jak zacząłem moją przygodę z tym pięknym sportem.

Mam nadzieję, że nie zanudzimy czytelników sporą dawką wspomnień, tym jak 15 – 20 lat temu wyglądał triathlon, szczególnie tu na naszym „podwórku”.


TŁ: To może zacznijmy od początku. Kiedy w Twoim życiu pojawił się triathlon i od kiedy zacząłeś treningi do tego sportu?

KW: Może to co powiem nie będzie oryginalne, ale tak było. Triathlon po raz pierwszy w moim życiu pojawił się w 1999 bądź 2000 roku, kiedy trafiłem w telewizji na transmisję Mistrzostw Świata Iron Man. To wystarczyło żebym złapał bakcyla. Bazę wówczas miałem całkiem niezłą. Pierwsze 4 lata szkoły podstawowej spędziłem w klasie pływackiej, gdzie pod okiem trenerki Grażynki Zbudniewek nauczyłem się pływać i brałem udział w zawodach pływackich. W liceum, po czteroletniej przerwie od regularnych treningów na basenie, wróciłem do pływania. Biegać lubiłem. W ostatnich latach podstawówki całkiem dobre wyniki osiągałem w międzyszkolnych zawodach biegowych. A rower? Jako dzieciak śmigało się ze starszym bratem tu i tam, a za czasów liceum czasami dojeżdżało się do szkoły 20 km. Były również akcje dłuższych jednodniowych wycieczek po 100 i więcej kilometrów. Wystarczyło zebrać to wszystko w jedną całość i tyle.

Wąsosze Triathlon 2001- eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Pierwszym triathlonem, w którym wziąłem udział był triathlon w Wąsoszy 27 maja 2001 roku. Część pływacka odbyła się na jeziorze Ślesińskim. Z racji tej, że woda w tym jeziorze była „podgrzewana” to był zakaz pływania w piankach. Kąpielówki wystarczyły. Strój na część kolarską i biegową miałem „profesjonalny” – zwykły T-shirt i tenisówki 🙂 Zawody w Wąsoszy były eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich, która to Olimpiada odbyła się dwa miesiące później w Chodzieży. W międzyczasie udało mi się zdobyć jeszcze trochę triathlonowego doświadczenia na Otwartych Zawodach w Triathlonie Młodzików i Juniorów Młodszych 9 czerwca w Żywcu i na łódzkim triathlonie 22 lipca. Tydzień później reprezentowałem województwo łódzkie na Olimpiadzie Młodzieży.

Chodzież Triathlon 2001 – finał OOM

TŁ: Jak na początku Twojej przygody z tym sportem, wyglądały realia trenowania w naszym województwie?

KW: W pierwszym roku swojej zabawy w triathlon trafiłem na kilku pasjonatów tej dyscypliny sportowej w siedzibie Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jedność”. Jeszcze bardziej „nakręciłem” się na tę dyscyplinę. W 2002 roku reprezentowałem już klub SKS Delfin Łódź. W działania sekcji triathlonu w tym klubie bardzo mocno zaangażowany był Grzegorz Kłos. Dzięki podejmowanych przez pana Grześka działań kilku młodych zawodników z Łodzi miało zorganizowane treningi. Z wielkim sentymentem wspominam również letni obóz kondycyjny w Rochnie koło Koluszek. Pod czujnym okiem trenera Jurka Słodaka przygotowywaliśmy się  do startów w 2002 roku. Treningi pływackie realizowaliśmy na odkrytym, betonowym basenie wybudowanym na rzece Mrodze. Pamiętam jak podczas treningu kolarskiego w Rochnie otrzymałem telefon od Mamy, że dostałem się na studia 🙂 Kształcenie się w kierunku pedagogika ze specjalnością wychowanie fizyczne i zdrowotne pomogło mi w przyszłości rozwijać moją karierę sportową, ale również mogłem dzielić się wiedzą i umiejętnością z zawodnikami, którzy chcieli bawić się również w triathlon.

Górzno 2002 – Mistrzostwa Polski – dystans olimpijski

Od 2004 roku na kilka kolejnych lat nasza sekcja triathlonu trafiła pod skrzydła łódzkiego klubu MKS „Metalowiec” i trenera Władka Kierczyńskiego.

Rozwijałem się sportowo, wyniki z roku na rok były coraz lepsze. Udało nam się wciągnąć do sekcji triathlonu jeszcze kilka osób więc grupa 12 – 15 triathlonistów, jak na tamte czasy, była liczna.

Chodzież 2004 – Mistrzostwa Polski – dystans sprint

W sezonie treningowym 2006 – 2007 dodatkowo miałem przyjemność prowadzić treningi pływackie sekcji triathlonu.

Razem z trenerem Kierczyńskim przygotowywaliśmy zawodników do sezonu startowego. Kilku z nich reprezentowało województwo łódzkie na XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Letnich.

Nie muszę Ci Mateusz przypominać, że byłeś jednym z tych zawodników i również zdobyłeś punkty dla naszego województwa 🙂

W klasyfikacji końcowej na 31 klubów zajęliśmy 15 miejsce.

W latach 2008 – 2009 razem z kolarzem Andrzejem Liwińskim podejmowałem działania reaktywacji Stowarzyszenia Amatorskiej Grupy Cyklistów (A.G.C. 2-L „SPRINT”) i utworzenia przy tym stowarzyszeniu sekcji triathlonu. Celem było zebranie łódzkich triathlonistów w jednym miejscu. Nie do końca się to udało. Grupa się nie utrzymała. Wielu zawodników poszło w swoje strony (studia, praca, rodzina), a mi osobiście może zabrakło zapału do tego żeby pełnić rolę tak zwanego konia pociągowego, który „rozbujałby” temat grupy.

Łódź Triathlon 2001 – odprawa techniczna

TŁ: Jesteś w stanie wymienić pierwsze imprezy w naszym województwie? A przede wszystkim opisać swój udział w nich?  

KW: Pierwszą imprezą triathlonową w województwie łódzkim, o której już wspomniałem to Zawody o Puchar Prezesa UKFiS M. Nowickiego na dystansie sprinterskim zorganizowane w dużej mierze przez mocno zaangażowanych pasjonatów wspomnianego już TKKF „Jedność”. Rywalizacja odbyła się 22 lipca 2001 roku na Stawach Stefańskiego. Jak napisano w Expressie Ilustrowanym z dnia 13 lipca 2001 roku „Będzie to pierwsza tak duża i oficjalna impreza w tej dyscyplinie sportu”. Nie jestem w stanie powiedzieć czy odbywały się już wcześniej jakieś zawody triathlonowe w Łodzi. Impreza odbywała się cyklicznie do 2004 roku. W sumie przez te cztery lata w łódzkich zawodach triathlonowych wystartowało około 270 zawodników.

Łódź Triathlon 2001 – strefa zmian T1

Nie można również nie wspomnieć o łowickim duathlonie organizowanym na początku każdego sezonu triathlonowego przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łowiczu. To właśnie tam, 13 maja 2001 roku, podczas V Łowickiego Ogólnopolskiego Duathlonu o Puchar Łowicza rozpocząłem swoją przygodę z triathlonem. Rzuciłem się od razu na „głęboką wodę” stając do rywalizacji na dystansie standard (10 km I bieg – 40 km jazda rowerem – 5 km II bieg). Do tego mój „profesjonalny” strój – tenisówki, najzwyklejszy T-shirt i krótkie, letnie spodenki 🙂

Łowicz Duathlon 2001

W latach 2004 – 2006 wraz z grupą mocno zaangażowanych ludzi z pływalni w Konstantynowie Łódzkim

organizowaliśmy „Triathlon Sprinterski o Puchar Dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim”. Była to wyjątkowa formuła rozgrywania triathlonu. Część pływacka odbywała się na pływalni. Startowaliśmy w seriach, po 1 – 2 osoby na torze. Po ukończeniu przez wszystkich rywalizacji na basenie przemieszczaliśmy się w teren, na miejsce startu do etapu kolarskiego i biegowego. Najszybszy pływak wyruszał na trasę kolarską jako pierwszy, a każdy kolejny zawodnik wypuszczany był na trasę z różnicą czasową jaką osiągnął na części pływackiej. Bardzo sympatyczne, kameralne zawody. Co prawda ilość startujących zawodników może nie była powalająca (15 – 18 osób), ale dzięki tej imprezie udało się zwerbować do sekcji łódzkiego triathlonu kolejnych kilku zawodników.

25 czerwca 2005 roku klub MKS „Metalowiec” był organizatorem I Strykowskiego Triathlonu „Stryków 2005”. W ramach tych zawodów odbyły się Mistrzostwa Polski Lekarzy i Farmaceutów. Zawody te zaliczane były również do Pucharu Polski kategorii wiekowej Weteran.

Rok później, 30 lipca, odbyła się w Strykowie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Triathlonie. Pewnie Mateusz pamiętasz, że również na tej Olimpiadzie reprezentowałeś województwo łódzkie.

Od 2005 roku, przez pięć kolejnych lat, razem z Łódzkim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym organizowaliśmy w Łodzi zawody triathlonowe. Pierwsze dwa lata rywalizację przeprowadzaliśmy na Stawach Stefańskiego, kolejne trzy w Arturówku. W 2005 roku z powodu nie dopuszczenia przez sanepid zbiornika wodnego do kąpieli zorganizowaliśmy duathlon. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu niewielkiej grupy ratowników łódzkiego WOPR przez 5 lat z rzędu byliśmy w stanie zorganizować i przeprowadzić jak na owe czasy naprawdę fajne imprezy. Niezastąpione wsparcie mieliśmy ze strony pana Jerzego Augustyniaka, wielkiego sympatyka, działacza, sędziego triathlonu. To pan Jurek podpowiadał nam i pomagał załatwić wszystkie formalności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem zawodów triathlonowych zgodnie z wszelkimi przepisami, wytycznymi, pozwoleniami.

W tych latach metę łódzkiego triathlonu przebiegało od 39 do 64 finiszerów.

Tak jak wspomniałem na początku naszego wywiadu zabawę w triathlon rozpocząłem w 2001 roku. Pierwsze lata to było tak naprawdę poznawanie „smaku” tej dyscypliny, zbieranie doświadczeń, umiejętności. Jednocześnie mój wrodzony duch walki motywował mnie do tego żeby z roku na rok być lepszym, znajdować się na coraz wyższych pozycjach na listach z wynikami zawodów. Chciałem również rozpropagować tę dyscyplinę w Łodzi, zachęcić zarówno młodzież jak i osoby  dorosłe do uprawiania tej pięknej dyscypliny sportowej. Pomagało mi w tym wspomniane już środowisko łódzkiego WOPR, do którego przecież też należałem i niezastąpiony Jerzy Augustyniak.

Łódź Triathlon 2001 – Meta

Przez te wszystkie lata zabawy w triathlon mocno wspierali mnie rodzice. Dzięki nim mogłem poświęcić sporo czasu na treningi oraz skupić się na przygotowaniach do sezonu startowego. Jeździli ze mną na każde zawody, nie tylko triathlonowe, które odbywały się w przeróżnych zakątkach Polski.

Warto również wspomnieć, ponieważ nie wszyscy pewnie zdają sobie z tego sprawę, że 15 – 20 lat temu triathlon w Polsce wyglądał trochę inaczej niż obecnie. Po pierwsze ilość czynnych zawodników była o wiele skromniejsza niż obecnie. Nie było wówczas podziału na elitę i age group. Kategorie wiekowe junior, młodzieżowiec, senior i weteran startowały razem. Dla zobrazowania „kameralności” triathlonu w tamtych czasach  warto przytoczyć kilka danych liczbowych.

Liczba finiszerów podczas Mistrzostw Polski na dystansie sprinterskim:

2001 – 108

2002 – 75

2003 – 118

2004 – 109

2005 – 73

Liczba finiszerów podczas Mistrzostw Polski na dystansie olimpijskim:

2002 – 133

2004 – 126

2005 – 109

2006 – 135

Miło było powspominać pierwsze lata mojej zabawy w multisport. Osobiście bardzo cieszę się z tego, że po 19 latach w tym sporcie nadal mam zapał do ciężkich treningów i startów na zawodach i co bardzo cieszy, z całkiem przyzwoitymi wynikami 🙂

Nie ukrywam, że dwa lata temu postanowiłem jeszcze urozmaicić sobie trochę życie sportowe, dorzucić do triathlonu pływanie kajakiem wyczynowym i co za tym idzie rozpocząłem zabawę w Quadrathlon.

CDN.

……………………………………….

STATYSTYKI Startów Krzysztofa Wolskiego:

MISTRZOSTWA POLSKI

Sprint:

2001 – Żywiec – 108 finiszerów (wystartowałem wówczas w Otwartych Zawodach w Triathlonie Młodzików i Juniorów Młodszych – 39 finiszerów (Krzysztof Wolski 31)

Chodzież (sprint):

2002 – 75 finiszerów (Krzysztof Wolski 55)

2003 – 118 finiszerów (KW 46)

2004 – 109 finiszerów (KW 62)

2005 – 73 finiszerów (KW 30)

Dystans olimpijski:

2002 – Górzno – 133 finiszerów (KW 76)

2003 – brak danych

2004 – Kędzierzyn Koźle – 126 finiszerów (KW 26)

2005 – Górzno – 109 finiszerów (KW 10)

2006 – Górzno – 135 finiszerów (KW 25)

ZAWODY W ŁODZI:

2001 – 46 finiszerów (KW 12)

2002 – 74 finiszerów (KW 10)

2003 – 66 finiszerów (KW 20)

2004 – 76

= 262 finiszerów/4 lata

2005 – duathlon

2006 – 39 finiszerów (KW 2)

2007 – 64 finiszerów (KW 6)

2008 – 43 finiszerów (KW nie startował)

2009 – brak danych (KW nie startował)

Łódzki WOPR:

„Łódź sprint 2005” – Łódź, Stawy Stefańskiego – z powodu nie dopuszczenia zbiornika wodnego do kąpieli zorganizowaliśmy duathlon.

„Łódź Sprint 2006” – Stawy Stefańskiego, 16.07.2006

„Łódź Sprint 2007” – Arturówek, 12.08.2007

„Łódź Sprint 2008” – Arturówek, 09.08.2008

„Łódź –sprint MTB 2009” – Arturówek, 15.08.2008 – crosstriathlon