9 kwietnia w Aleksandrowie Łódzkim odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody duathlonowe w naszym województwie. Nowy termin oraz nowa formuła zawodów, które dotychczas były triathlonem, ściągnęły pod Aleksandrowski MOSiR wielką rzeszę pasjonatów imprez multisportowych.

Na starcie stanęło ponad 120 zawodników, co jak na duathlon jest wynikiem godnym podziwu! Mimo, iż dla organizatorów był to debiut jeśli chodzi o zawody rowerowo-biegowe, cała impreza wypadła bardzo pozytywnie. Najpierw biuro zawodów, gdzie wszystko odbyło się wyjątkowo sprawnie – zawodnicy mogli zapoznać się z ważnymi informacjami, w tym z mapką tras oraz organizacją strefy zmian, odebrali pakiety startowe i bez straty czasu mogli przystąpić do parkowania swoich rowerów. Tam czekała na nich kolejna niespodzianka, gdyż zabezpieczenie sprzętu wprowadzonego do boksów odbywało się na bardzo wysokim poziomie – każdy miał 100-procentową pewność, że jego bolid będzie na niego czekał tam, gdzie został odstawiony. Organizator przed startem przewidział jeszcze krótką odprawę techniczną, gdzie po raz kolejny przypomniał wszystkie szczegóły, o których uczestnicy powinni pamiętać w trakcie zawodów, a następnie kolorowy peleton ustawił się pod balonem w oczekiwaniu na wystrzał!

Na pierwszą trasę biegową składały się dwie pętle, każda o dystansie 2,35 km. Pilot na rowerze oraz wolontariusze na skrzyżowaniach zadbali o bezpieczeństwo uczestników oraz o to, aby nikt nie pomylił drogi. Większa część biegu prowadziła dobrej jakości asfaltem, jednak nie obyło się bez krótkiego odcinka drogi w remoncie, gdzie zawodnicy spotkali się ze znacznie bardziej wymagającym podłożem. Trasa kolarska z kolei to jedna duża, minimalnie ponad 20-kilometrowa runda przez okoliczne miejscowości. Mimo wcześniejszych opadów deszczu oraz robót drogowych na niektórych odcinkach organizator osobiście zadbał o bezpieczeństwo i porządek na asfalcie, który był na tyle dobry, że wręcz zachęcał do kręcenia wyśmienitych czasów. Jak to zwykle bywa w duathlonie, po etapie kolarskim na uczestników czekał jeszcze jeden, skrócony – biegowy.

Po pokonaniu jednej pętli o długości 2,35 km wszyscy szczęśliwie dotarli do mety, gdzie mogli skorzystać z wspaniale wyposażonej strefy regeneracyjnej. Kiełbaski z grilla, makaron ze szpinakiem, czyli opcja specjalnie dla wegetarian, woda, herbata, słodkie bułki oraz owoce, czego więcej potrzeba zmęczonym po ponad godzinnym wysiłku sportowcom? A jak prezentowały się wyniki?

Wśród mężczyzn bój o zwycięstwo odbył się pomiędzy mną, oraz dwójką wyśmienitych zawodników, którzy przybyli z nieco dalszych terenów – Pawłem Bułeczką ze Zduńskiej Woli oraz Markiem Barczewskim z Torunia. Walka była bardzo wyrównana i dopiero pod koniec etapu rowerowego zapadły rozstrzygnięcia, które zadecydowały o kolejności na mecie. Zwyciężył niesiony dopingiem kibiców autor relacji, jako drugi finiszował Bułeczka, a podium dopełnił gość z Torunia w barwach Bydgoszcz Triathlon Team. Kategorie wiekowe padły łupem Kacpra Krawczyka z Rajsport Active, Kamila Nawrockiego, a dwie najstarsze – Kacpra Piekarskiego oraz Tomasza Chmielewskiego – również reprezentujących klub z Bydgoszczy. Wśród kobiet rywalizacja wyglądała nieco inaczej – tutaj już podczas pierwszego biegu swoją siłę pokazała Daria Ogrodowczyk z CelIronMan, nie pozostawiając rywalkom żadnych złudzeń. Druga na mecie zameldowała się Marta Sokołowska z PTC Pabianice, a trzecia – kolejna z reprezentantek gospodarzy – Julia Włodarczyk. W kategoriach wiekowych rywalki musiały uznać wyższość Ani Szewczyk z CelIronMan, Ani Patury z Łódź Running Team oraz Jadwigi Mazurkiewicz z RS Team. Na najlepszych czekały piękne puchary oraz szampan, natomiast wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu wartościowych nagród marki Zoot, dostarczonych przez sponsora zawodów. Warto dodać, że podczas trwania duathlonu odbył się również bieg dzieci, oraz rywalizacja na torze przeszkód. To było wyjątkowo udane otwarcie sezonu multisportowego na ziemi łódzkiej. Oby tak dalej!

Relacja video: https://vimeo.com/213111467

Wyniki: http://time4s.pl/wyniki/dua2017.pdf

Galerie zdjęć: https://www.facebook.com/DuathlonAleksandrow/photos/